VANIN VE BÖLGENİN ÖNE ÇIKAN SORUNLARI


VAN ESNAF VE SANATKARLAR ODALAR BİRLİĞİ BAŞKANI ESNAFIN SORUNLARINI DOSYA OLARAK BAŞBAKANA VERDİ
2016-03-16 - 15:32

 Sayın Başbakanım ;

 

Öncelikle ilimize teşriflerinizden dolayı hoş geldiniz der, Birliğimize bağlı 19 Mesleki Oda ve yaklaşık 20 Bin  esnaf ve sanatkarlarımız adına saygılarımızı sunarız.

 

                        Van güneşin doğduğu, Türkiye’nin başladığı, ülkemizin İran ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere Uzakdoğu’ya açılan kapısıdır. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kültürlerin asırlardır, nesillerden nesillere harmanlanıp, günümüze ulaştığı bir medeniyet ve kültür şehridir.

Yıllardır süren olaylar ve buna karşılık olarak yürütülen operasyonlar on binlerce insanımızın yok olmasına, ocakların sönmesine, akan kan ve gözyaşı nedeniyle yüreklerde acıların büyümesine neden oldu. Çatışmalar nedeniyle insan haklarının askıya alınması, huzursuzluğun ve hukuksuzluğun artmasına, gelişmenin azalmasına ve bölge insanımızın fakirleşmesine neden oldu. Yaşadığı yerdeki güvensizlik, huzursuzluk ve hukuksuzluk sonucu meydana gelen göç nedeniyle, Van’ın nüfusu hızlı bir şekilde arttı. Hızlı nüfus artışı ile birlikte Van’ın Eğitim, sağlık, belediyecilik ve güvenlik alanları başta olmak üzere tüm hizmet altyapısı çöktü. Bu nedenle gerek Vanlı hemşerilerimiz gerekse göçle gelen bölge insanımız çok büyük sıkıntılar yaşadı.

Bin yıldan beri birlikte yaşamış, bir biriyle akraba olmuş, ortak kaderi paylaşmış, birlikte ağlayıp birlikte gülmüş, insanımızın sorunlarının demokratikleşme adımları ile kalıcı bir çözüme kavuşturulabileceğine olan inancımız tamdır.

Özgürlük – Güvenlik dengesi gözetilere doğusu ve batısı ile insanımızın güçlü bir şekilde destek verdiği çözüm süreci ve barış ortamının kalıcı hale getirilmesi için çabaların kesintisiz devam ettirilmesini istiyoruz.

 

Yaşanan olayların bölgedeki esnaf ve küçük sanayici üzerinde yarattığı olumsuz etkileri gidermek veya hafifletmek için Hükümetimiz tarafından bir takım tedbirlerin alınmasına ihtiyaç vardır. Yakın dönemde Van’ın da içinde bulunduğu ülkemizin belirli bölgelerinde yaşanan bazı afetler, huzur ve güvenliği bozan olaylar veya iş kazaları nedeniyle alınan tedbirlerin ve yapılan düzenlemelerin benzerlerinin, yaşanan olaylarının olumsuz etkilerinin giderilmesine dönük olarak bölgemiz açısından da uygulanabileceği değerlendirilmektedir.

Bölgemizde meydana gelen olaylar nedeniyle oluşan zararları Hükümetimiz kısa süre içinde tespit edip karşılayarak esnafımızın ticari faaliyetine yeniden başlamasına destek verdi. Ancak maddi zarar karşılansa da olaylar ve güven kaybı nedeniyle piyasa dinamizmi ve ekonomik dengeler olumsuz etkilendi. Son dönemde kapanan sınır kapıları da dâhil olmak üzere yaşanan gelişmelerin Van ve bölge ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin yok edilmesi ve yeniden dinamizm kazandırılması için yapılmasını istediğimiz çalışmalar şöyle sıralanabilir.

Haberler ile İlgili Haberler

Odalarımız

Fotoğraf Galerisi

GENEL BAŞKAN

GENEL BAŞKAN

VESOB YÖNETİM VE DENETİM KURULU

VESOB YÖNETİM VE DENETİM KURULU

Palandökenden Esnaf Ziyareti

Palandökenden Esnaf Ziyareti

Foto Galeri

Bilgi Edinme Formları