MÜREFFEH BİR VAN İÇİN YENİ VAN’IN KURULMASI ŞART

2019-08-31 15:40:26 209

VANESOB Başkanı Berge, Van’ın sorunlarının çözümü ve her anlamda müreffeh bir Van için, yeni Van’ın kurulması gerektiğini söyledi.

Sicil affının getirilmesini isteyen VANESOB Başkanı Berge, “Esnafın borçlarından kurutulabilmesi için sıfır faizli 50 bin TL’lik can suyu kredisi verilmeli” dedi.   

Van esnaf ve sanatkarının zor durumda olduğunu söyleyen Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge, SGK ve BAĞKUR primlerini ödemekte zorlanan esnafın borç altında ezildiğini belirtti ve çözüm önerilerini sıraladı.

Can suyu kredisi verilmeli  

Bir yıl sonra başlamak kaydıyla 4 yıl geri ödemeli sıfır faizli 50 bin TL’lik can suyu kredisinin verilmesini isteyen Berge, “Esnafa sıfır faizli can suyu kredisi en son 2008 yılında verildi. Ekonominin canlanması için esnafa can suyu kredisi verilmeli. Krediden faydalanan esnaf böylece biraz daha rahat nefes alacaktır.” şeklinde konuştu.  

Esnaf ve sanatkar zor durumda

“İranlı ve Iraklı misafirlerimizin geldiği dönemlerde Van esnafının yüzü gülüyor fakat dönemsel getiriler sorunlara çözüm olmuyor.” diyen VANESOB Başkanı Berge, şöyle konuştu: “Kira, elektrik, su, doğalgaz, vergi, SGK ve BAĞKUR prim borçları, son dönemlerde art arda gelen zamlar derken, esnaf adeta kan ağlıyor. Prim ödeme gün sayısı 9 bin günden 7 bin güne indirilmesi gerekiyor. Öte yandan dev markalar ve zincir marketler ile rekabet edemeyen esnafımız ayakta kalma mücadelesi veriyor. Hükümetimiz geçmiş dönemde olduğu gibi bu zor dönemde de esnafımızın yanında olmalıdır. Elektrik, su ve doğalgaz faturalarında esnafa özel bir tarife uygulanmalıdır.”

“Hükümetimiz yeni adımlar atmalıdır”

VAN ESOB Başkanı İsa Berge, esnaf ve sanatkarların bazı sorunlarını sıraladı: “Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının en aza indirilmesi adına 5 ya da 10 yıllığına vergi muafiyeti ya da indirim uygulanmalıdır. Küçük esnaf için esnaf muafiyeti getirilmeli ve basit usul uygulamasına devam edilmelidir. Kara liste nedeniyle esnaf krediye kolayca ulaşamıyor. Tüm bankaların uymak zorunda olacağı etkin bir sicil affı getirilmelidir. Kayıt dışı esnaf kayıt altına alınmalıdır. Kredi ve kefalet kooperatiflerinin plasman ihtiyacı karşılanmalıdır. SGK ve BAĞKUR primlerinde indirime gidilmelidir. Prim ödeme gün sayısı 9 bin günden 7 bin güne indirilmelidir. Sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılmalıdır. Prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlar sağlık hizmetinden yararlandırılmalıdır. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için katılım payı alınmamalıdır. 1 Ocak 2008’den itibaren ücretliler için getirilen asgari geçim indirimi uygulaması esnaf ve sanatkarları da kapsamalıdır. Taksici esnafımızın ÖTV’siz akaryakıt alması için gerekli düzenleme yapılmalıdır. Deniz ticaret odalarına kayıtlı olan tacirler için uygulanan ÖTV’siz akaryakıt alımı uygulamasından kayıtlı esnaf ve sanatkarların da yararlanması sağlanmalıdır.”

“Devlet bankaları esnafın yanında olmalıdır”

Devlet bankalarının esnafın yanında olması gerektiğini vurgulayan başkan Berge, “Sicil affı getirilerek tüm esnafın kredi imkanınından faydalandırılması elzemdir. Çeki ve senedi yazılan esnafın sicili bozuluyor bu da kredi almasının önüne geçiyor. Van’da çeki-senedi yazılmayan esnaf sayısı hayli azdır, bankaların çıkardığı zorluklar nedeniyle esnafımız kredi alamamaktadır. ” ifadelerini kullandı.

1.079 yeni kayıt, 376 terk

VAN ESOB Başkanı İsa Berge, “Van geneli terkin ile yeni yapılan sicil kayıtlarına baktığımızda 1 Ocak 2019’dan 16 Ağustos 2019 Cuma gününe kadar 1.079 esnaf yeni kayıt yaptırırken, 376 esnaf kepenk kapatmıştır.

Kayıt dışı esnafın önüne geçilmelidir

Van’da yaklaşık 20 binin üzerinde kayıt dışı esnaf olduğunun altını çizen VANESOB başaknı Berge, “Hükümetimizn bu konuda topyekûn bir mücadele başlatması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü kayıt dışı esnaf vergisini, kirasını ve primini ödeyen esnafa bir hakarettir. Ayrıca kayıt dışı esnaf kayıt dışı ekonomi demektir, yani milli servete zarardır. İlgili devlet kurumları ve belediyeler üzerine düşeni yapmalıdır. Deniz ticaret odalarına kayıtlı olan tacirler için uygulanan ÖTV’siz akaryakıt alımı uygulamasından esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı esnaf ve sanatkarların da yararlanması sağlanmalıdır. Taksici esnafımızın ÖTV’siz akaryakıt alması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.”

Van ile başlayan değerler…

Başkan Berge, Van ile başlayan Van değerlerine dikkat çekti: “Van kahvaltısı, Van otlu peyniri, Van Gölü Canavarı, Van kalesi, Van Kedisi, Van Güvercini, Van Kelebeği, Van Lalesi, Van Florası, Van Mavişi (Vernica Vanensis), Van Cacığı, Van Pastası, Van Evleri, Van savatlı gümüşü, Van Kilimi, Van Gölü Ekspresi, Van armudu, Van yılanı, Van evleri, Eski Van şehri.”

 “Bu adımlar Van’ı şahlandırır”

Berge, Van’ın kalkınması için atılması gereken adımları sıraladı: “2020 Urartu yılı ilan edilmelidir. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi kapasitesinde Türkiye birincisi olan Van’da, Güneş Elektrik Santralı (GES) projeleri uygulanmalıdır. Dış ticaret kapsamında olan akaryakıt tıpkı 1997-1999 döneminde olduğu gibi sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmalıdır. Sağlık, kültür, doğa, deniz, kongre, gastronomi, spor ve inanç ve kış turizmi öne çıkmalıdır. Van, Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Kafkaslara ve Orta Asya’ya açılan kapısıdır. Sınır ticaretinde kotalar karşılıklı olarak arttırılmalıdır. Kapıköy, Esendere, Gelincik ve Çilli sınır kapılarının 24 saat hizmet vermelidir. Van’ın tanıtımı için ulusal televizyonlara reklam verilmelidir. (örnek abalı kayak merkezi). Van’ı Türkiye genelinde ve dünyada tanıtacak kent kimliğini ortaya koyan bir logo çalışması yapılmalıdır. Van Gölü etrafına 5 yıldızlı oteller yapılmalıdır. Van Kalesi’nden havalanmak üzere balon turları hizmete başlamalıdır. Özellikle kışın trenle seyahat öne çıkıyor. Van Gölü Ekspresi projesi hayata geçirilmelidir ve kuzey Van Gölü demiryolu hattı hizmete başlamalıdır.

 Van’ın lokomotif sektörü olan inşaatın canlanması ve çarpık kentleşmenin önüne geçilmesi için kentsel dönüşüm projeleri arttırılmalıdır. Kent meydanı projesi bitirilmelidir. Otopark sorunu çözülmelidir.

Van İl Jandarma Komutanlığı taşınmalı ve yerine botanik park yapılmalıdır. Hacıbekir kışlası taşınmalı yerine dev eğlence merkezi yapılmalıdır. (Vanland) Edremit, Toprakkale, Erek dağı ve uygun yerlere teleferik projesi uygulanmalıdır.

 

Urartu, Asur, Pers, Roma, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safeviler, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri ile tarihe beşiklik etmiş Van’ın bazı dünya değerleri bulunuyor. Van’ın tescilli 150 değerinin 101’i uluslararası düzeyde bu nedenle, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın bölge ofisi, mutlaka Van’a kurulmalıdır. Van Ferit Melen Havalimanı’ndaki uçuş sayıları arttırılmalı ve gece uçuşları başlatılmalıdır. Van-İran, Van-Irak, Van-Erbil, Van-Azerbaycan, Van-Gürcistan ve Van-Ermenistan uçuş seferleri başlatılmalıdır.  

Endüstriyel tarım ve hayvancılığa geçilmelidir. Van’a yakışır bir yeni otogar yapılmalı ve çevre yolu tamamlanmalıdır. Van’a lojistik merkez kurulmalıdır. Türkiye perlit rezervinin yaklaşık yüzde 55’i yani 3 milyar 133 milyon 900 bin tonu Van’da. Dünya rezervinin yaklaşık yüzde 41’ine denk gelen bu potansiyel değerlendirilmelidir. Van Gölü’nde bulunduğu iddia edilen 50 bin ton uranyum konusu araştırılmalıdır. Dünyanın tek sodalı gölü olan Van Gölü için koruma kanunu çıkarılmalıdır. Van Gölü sahil yolu projeleri tamamlanmalıdır. Van Gölü kirliliğinin önüne geçilmelidir ve arıtma tesisi bir an önce tamamlanmalıdır. Sıhke Gölü, Erçek Gölü ve diğer göller turizme açılmalıdır. Katı atık geri dönüşüm tesisi projesi bitirilmeli. Tramvay projesi uygulanmalıdır. Deniz otobüsleri Edremit-YYÜ arası yolcu taşımaya başlamalıdır. (Edremit-İskele, İskele-Van YYÜ güzergahı) Ana sınıfından liseye kadar tüm engellilerin eğitim alabileceği bir okul yapılmalıdır.

 

Yerel yönetimler yaşanılabilir bir Van olgusu ortaya çıkarabilirse, çocuk nörolojisi, kadın doğum uzmanı ve nükleer tıp alanındaki doktor sıkıntısı da kalmayacaktır. İyi doktorlar Van’a atanarak sağlık göçü önlenebilir. Yaylalar ve meralar canlandırılmalıdır, sayısı binlere ulaşan ve şehir içinde kalan ahırları taşınmalıdır.

2. Lig’e yükselen Vanspor için deniz kenarına Van’a yakışır bölgenin en büyük stadyumu yapılmalıdır.”

Yeni Van kurulmalıdır”

“Van cazibe merkezi iller arasındadır. İmar uygulamaları bir şehri marka şehir yapar. Yeni Van için yeni imar alanları açılmalıdır. İpekyolu, Tuşba, Gürpınar ve Saray anayolları başta olmak üzere ticari alanlar arttırılmalıdır. Van’ın vizyonunu daha da yükseltmek adına İpekyolu ve Erciş yolu üzerine yeni Van kurulmalıdır. Van çarşı sınırları genişletilmelidir. Van merkezi, Cumhuriyet Caddesi ile Maraş Caddesi arasında sıkışmış durumdadır. Ara sokaklarda 1938’lerden kalma tek katlı yapılar var. Bu işyerleri kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmelidir. Bu da ticari hayata büyük bir canlılık katar. Cumhuriyet Caddesi’nde ve Beşyol’da bile tek katlı eski yapılar bulunuyor. İkinisan Caddesi gibi İskele ve Sıhke caddeleri de canlandırılmalıdır. Söz konusu bölgelerde H (yükselik) serbest yeni imar alanları açılmalıdır. Bu adımlar ile işsizlik azalır ve herkes kazanır. Böylece esnafımız ve sanatkarımız da borç batağından kurtulur ve refaha ermiş bir Van’da yaşamanın keyfini süreriz.”

Söz konusu adımların atılması durumunda Van’ın en önemli sorunları arasında yer alan genç işsizliğin de azalacağını ve herkesin kazandığı bir dönemin başlayacağını vurgulayan VANESOB Başkanı Berge, milletvekillerinin Van için daha fazla lobi yürütmesi gerektiğini, Van’ın ve Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşabilmesi adına VAN ESOB olarak, Van’ın ivmesini hızlandıran projelere destek vereceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

  
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler