AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

2019-09-18 20:59:21 400

Ahilik Haftası Van’da kutlandı. Van Valiliği bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Van Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven, ziyaret edildi. Ahilik sohbetinin ardından Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge, Baygüven’e çiçek takdim etti. Cumhuriyet Caddesi’ndeki esnaf ziyaretinin ardından Van Şişli Öğretmenevi’ndeki programa geçildi.

Burada yapılan programda konuşan VANESOB Başkanımız İsa Berge, Ahiliğin önemine değindi. İşte Başkanımızın konuşması:

“Sayın valim, sayın il milli eğitim müdürüm, kıymetli oda başkanlarım, değerli yönetim kurulu üyelerimiz, saygıdeğer esnaf ve sanatkarlarımız hepinizi esnaf camiamız adına sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyor, Ahilik haftası kutlama programına hoşgeldiniz diyorum.

Kırşehir Merkez olmak üzere ülkemizin 81 ilinde, 17 – 23 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlanmaktadır.  

Sayın Valim, kıymetli esnaf ve sanatkarlarımız, değerli katılımcılar, Ahilik, Anadolu Selçuklu’dan Osmanlı’ya güçlü bir esnaf teşkilatıdır. Asıl adı Şeyh Mahmud Nasuriddin olan Ahilik kurumumuzun kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin ruhu şad olsun. Ahiler Selçuklu’nun mayası, Osmanlı’nın nüvesi (çekirdeği) oldular, biz esnaf ve sanatkarlar da ülkemizin yeşeren tohumlarıyız. 

13. yüzyılda kurulan Ahilik Teşkilatı’nı ve Ahi Evran geleneğini devam ettiren biz esnaf ve sanatkarlar, insanı esas alıyoruz. 900 yıldır bizi biz yapan, Anadolu’yu Anadolu yapan değerlerimize sahip çıkıyoruz. Ahilik geleneğimizde sınırsız kazanma hırsı, para biriktirme telaşı, mal yığma kaygısı yoktur. sekiz günlük ömre, dokuz günlük rızık katma anlayışı vardır. Tamaha, hırsa ve azgın para kazanma isteğine kapılarımız kapalıdır.

Toplumun ana omurgası ve taşıyıcı kolonları olan biz esnaf ve sanatkarlar yaşadığımız tüm sıkıntıları aşmak adına köklü dayanışmamızı sergilemeyi sürdürdük sürdürmeye devam edeceğiz. Güzel ahlakın ticaret ile buluştuğu bir anlayışla kazanmayı, gelecek nesillerimize aktarmayı kendimize borç bildik. Esnaf ve sanatkarımız ile özdeşleşen Ahi, "Alın teriyle geçinen, güzel ahlaklı olan, bozuk veya hatalı mal satmayan, fiyatlarda ölçüyü esas alan, meslek kurallarına uyan, yardımlaşma ve dayanışma içinde olan, özünde sözünde bir olan, tartıda dürüstlüğü ilke edinen, ahdi koruyan, sevgiye riayet eden, doğrulukla ve arılıkla muamelede bulunan, helal kazanan, haram yemeyen, halka ihsan eden kişidir."

Sayın Valim, değerli katılımcılar: Ahi Evran’ın ata yurdumuzda sanatkarın sanatının, esnafın ahlakının daha yücelmesi için, ticaret erbabına söylediği AHİ BABA NASİHATINI / AHİLİK ÖĞÜDÜNÜ sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

EY OĞUL; GEREKTİR Kİ,

Güzel ahlaktan, akli selimden dışarı adım atmayasın,

Nefsine ve şeytana uymayasın,

Haramdan, iğrençliklerden perhiz edesin,

Sünnetleri kocaltmayasın,

Elinle koymadığını götürmeyesin,

Kimsenin sanatına tamah etmeyesin,

Kimsenin çoluk çocuğuna hıyanet nazari ile bakmayasın,

Kimseye kibir, buğuz, buhul ve haset etmeyesin,

Her kimin ayıbını görürsen örtesin,

Dünya’ya aşırı muhabbet göstermeyesin,

Senden büyüğe izzet-i ikram edesin,

Hürmet ve hizmette bulunasın,

Bir elinin kisbini kifayet kisbe,

Bir elinin kisbini  ahiret günü için fakir, fukaraya sarf edesin,

Hayır işlerinde elinden geleni yapmakta kusur etmeyesin.

Sayın Valim çok kıymetli esnaf ve sanatkarlarımız, 1261 yılında Kırşehir’de vefat eden ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi şahsım ve camiam adına minnet, şükran ve rahmetle anarken kutladığımız Ahilik Kültür Haftası’nın da hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

Sözlerime son verirken, her daim ilke edindiğimiz, Ahi Evran öğüdünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, ilim ahlak ve akıl ile çalışıp bizi geçen bizdendir.

Bu duygu ve düşüncelerle siz kıymetli hazirunu başta Sayın vali yardımcımız Faruk Bülent Baygüven olmak üzere, hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selamlıyor. Yüce mevlamdan esnaf ve sanatkarımıza hayırlı ve bol bereketli kazançlar niyaz ediyorum. Hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyor ve Allah’a emanet olun diyorum.”

Ahiliğin tarihçesini anlatan Van Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven, Ahilik kültürünün toplum içindeki yerine değindi. Ahilerin dürüstlük ile ticaret yaptıklarını vurgulayan Baygüven, Ahilik haftasını kutladı. Konuşmaların ardından ilin ahisi, ilin kafası ve ilin çırağına plaket takdimi yapıldı. Programa Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van İl Ticaret Müdürü Murat Keremoğlu, VANESOB’ a bağlı oda başkanları, bazı kurum amirleri, esnaf sanatkar ve öğrenciler katıldı.
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler