PAPA FRANÇESKO VAN’A GELEBİLİR…

2019-10-02 17:43:06 246

Şehrivan Gazetesi'nde çıkan haberimizin linki: http://www.sehrivangazetesi.com/ekonomi/iranli-turistler-vana-kazandirmaya-devam-ediyor-h61254.html

“Kendisi serin tarihi derin bir şehiriz” diyen VANESOB Başkanımız Sayın Berge, daha fazla Avrupalı turistin Van’a gelmesi için yapılabilecekleri sıraladı.

 

Van’ın tarihsel geçmişini hatırlatan Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanımız Sayın İsa Berge, Vsn’ın adının Tevrat’ta geçtiğini söyledi. Berge, “Dört kutsal kitaptan biri olan Tevrat’ta, Nuh tufanından kurtulan Şinar ülkesinin kadim kenti Erek olarak adı geçen şehiriz. Tarihi milattan yüzyıllar öncesine dayanan Nairi ülkesi olan bir Van’dan bahsediyoruz. Urartular’ın yaklaşık 3 bin yıl önce güneşin ve suyun başkenti olarak andığı Tuşba şehrinde yaşıyoruz. Aygestan, Şahestan ve Bianili olarak da anılan Van krallığı ile medeniyetlere başkentlik etmiş bir kentiz. Şarkıyatçılar’ın 1800’lü yıllarda yazdığı, Avrupalı ve bütün seyyahları hayranlık içerisinde bıraktığı Van Salnamesi’nin cilt cilt yazıldığı diyardayız. Antik dönemden orta çağa, yakın çağdan nihayet günümüze kadar olan tarihsel ve toplumsal uygarlıkları bağrımızda barındırıyoruz. Müslümanlık ve Hıristiyanlık dininin eski Van şehrinde yıllarca beraber yaşadığı medeniyetin çocuklarıyız.” dedi. 

 

“GÖRÜNMEYEN GİZLİ BİR EL BU ŞEHRE DOKUNUYOR”

Ekonomik dalgalanmadan kaynaklı esnaf ve sanatkarın zor zamanlar geçirdiğini belirten VANESOB Başkanı Berge, “Ancak her şeye rağmen Van’da müthiş bir hareketlilik var. Sanki Van’da görünmeyen gizli bir el, bu şehre dokunuyor. İranlılar, Iraklılar, yerli ve yabancı turistler ve çevre şehirlerin Van’ı uğrak yer olarak değerlendirmesi nedeniyle, şehrimizde başka bir hava var. Barınma, yiyecek içecek, giyim ve ulaşım sektörü başta olmak üzere bağlantılı olarak tüm esnafımız turistlerimize hizmet veriyor.” ifadelerini kullandı.   

 

“İRANLI VE IRAKLI TURİST SAYISI ARTIYOR”

Van’a gelen turist verilerini aktaran Berge, “Van’da 2018’de, 350 bini İranlı, olmak üzere yaklaşık 1 milyon turisti ağırladı. 2019’un ilk 8 ayında ise 200 bini yabancı, 250 bini yerli olmak üzere yaklaşık 450 bin turisti ağırladık. Otellerimizin doluluk oranının yüzde 100’e yakın olması, lokantalarımıza ve restaurantlarımıza olan yoğun ilginin TÜİK verileri ile ortaya konması sevindiricidir. İranlılara Iraklı turistler de eklendi ve bu esnafımız için son derece memnuniyet vericidir.” şeklinde konuştu.

 

“VAN TÜRKİYE, HATTA DÜNYAYA TANITILMALIDIR”

“Dünyada Van ahirette iman” sözüne istinaden Van’ın, Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtılabileceğini söyleyen VANESOB Başkanı Berge, bunun için neler yapılması gerektiğini sıraladı.

 

HEDEF KİTLEMİZ AVRUPALI TURİSTLER OLMALI

“Asıl hedef Avrupalı turistleri de Van’a çekebilmektir, bunun için turizm destinasyonlarımızı arttırmalıyız. Yaz turizmi, kış turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi, doğa ve dağcılık turizmi ve kongre turizmi hayata geçmelidir. Bunun için ilgili kurumlar üzerine düşeni yapmalıdır. Urartu Müzesi’nin açılması önemli bir adımdır. 2020 Urartu yılı ilen edilmelidir. Çarpanak Adası ve kilisesi restore edilmelidir. Abalı ve Çaldıran kayak tesisleri Türkiye’ye tanıtılmalıdır. Van kalesi yanında balon turizmine başlanmalıdır.”

 

“PAPA FRANÇESKO BİLE VAN’A GELEBİLİR”

“Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Bartholomeus’un defnedildiği yer olan St. Bartholomeus Kilisesi restore edilirse, açılışına Papa Françesko’nun bile geleceğini düşünüyoruz.”   

 

“VAN DENİZİ BİR DÜNYA DEĞERİ”

“Dünyanın çatısında denilebilecek 1640 rakımda 3,713 Km² yüzölçümü, en derin yeri 451 metre olan ve çevresinde yaklaşık 2,5 milyon insanın yaşadığı bir Van Denizi’miz var. Van Gölü Koruma Kanunu mutlaka çıkarılmalıdır ve Van Gölü Turizm İhtisas Bölgesi ilan edilmelidir.”

 

“FUAR SAYISI ARTTIRILMALIDIR”

“Orta Doğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuar sayıları artmalıdır. Örneğin Van kedisi fuarı, mücevher fuarı, bebek fuarı, otomotiv fuarı ve bilişim fuarı gibi fuarlara da imza atmalıdır.”

 

GES’LER VAN’I UÇURUR

“Zengin toprakların fakir insanları olmayalım. Bunun için Van’ın yeraltı ve yerüstü kaynakları değerlendirilmelidir. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme kapasitesinde Türkiye birincisi olan Van’ın dört bir yanının Güneş Enerjisi Santrali (GES)’ler ile donatılmalıdır. Ülkemizin yüzde 6’lık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olan Van’ımızın bu hazinesinden faydalanabiliriz. Hem ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır hem de esnaf ve sanatkarımızın çatısına kuracağı paneller ile enerji yükünü azaltmış oluruz. Yenilenebilir enerji noktasında rüzgar gülü projeleri de hayata geçirilebilir.”

 

“VAN PASTADAN DAHA FAZLA PAY ALMALI”

“Türkiye’nin İran, Irak, Ermenistan ve Azerbaycan’a olan kapısıyız. Çevre illerin de cazibe merkezi konumunda ve yaklaşık 125 milyonluk bir hinterlanda hitap ediyoruz. İran’a yaklaşık 300 km. sınırı olan şehir olarak pastadan daha fazla pay almalıyız. Kapıköy Sınır Kapımız 7/24 anlayışı ile hizmet vermelidir.”

 
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler