MEMLEKETİ İŞKUR’DAN VE YEŞİLKART’TAN KURTARMAK İSTİYORSAK!

2020-01-20 21:59:12 814

VANESOB Başkanımız Berge: Memleketi İŞKUR’dan ve Yeşilkart’tan kurtarmak istiyorsak, esnaf ve sanatkara istihdam desteği sağlanmalıdır.

 

Tutku Radyo Genel Yayın Yönetmeni Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu, 'Farklı Açıdan' programına konuk olan Van Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Sayın İsa Berge, 2019 yılını değerlendirdi. Esnaf ve sanatkarların sorunlarını dile getiren Berge, “Esnaf ve sanatkarımız zorlu bir yıl daha geçirmiştir.” diyen Berge, “Özellikle neredeyse yıl boyunca devam eden ekonomik dalgalanmalar esnafımızı hayli zorlamıştır. Vergi, BAĞ-KUR, SGK primleri, kira, persoenl maaşı ve genel giderler düşünüldüğünde esnaf ve sanatkarımız bu ağır yükler altında ezilmiştir.” dedi. İşte başkan Berge’nin programda söyledikleri.

 

“Cumhurbaşkanımız hep yanımızda oldu”

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her zaman esnafımızın yabnında oldu. Hükümetimizden beklentimiz yılın ilk çeyreğinde KOSGEB destekli faizsiz 50 bin TL cansuyu kredi desteği sunmasıdır. Bankalarla kredi sorunu yaşayan çok sayıda esnafımız için sicil affı getirilmelidir ve kayıt dışı esnaf kayıt altına alınmalıdır. SGK ve BAĞKUR primlerinde indirime gidilmeli ve prim ödeme gün sayısı 9 bin günden 7 bin güne indirilmelidir. Kredi ve teşvik sisteminin daha da geliştirilmelidir. Primlerin yüksek olması nedeniyle istihdam sayısı azalmaktadır çünkü esnaf istediği sayıda personel çalıştıramamaktadır.”

 

“Vergi borçlarının faizi silinmeli”

“Esnafın depremden kalan vergi borçlarının faizi silinmelidir ve ana para da yapılandırılmalıdır. Böylece esnafımız borcunu ödeyecektir ve devletimiz de borcunu tahsil etmiş olacaktır.  

 

“İşyeri sahiplerinden bu yıl kirayı arttırmamalarını rica ediyoruz”

“İşyeri sahiplerine çağrımızdır, esnafımızın mali tablosu ortadadır, bu nedenle 2020 yılında kiralara artış yapmamalarını rica ediyoruz. Bir defaya mahsus yapılmayacak kira zammı, piyasaya moral kazandıracaktır. Van’ın can damarı konumunda olan esnafa verilecek her destek, en önemli sorunumuz olan işsizliğe bir nebze de olsa çare olacaktır.”

 

“Yeni Van, yeni yılda Van’ı kalkındırır”

“İmar uygulamaları bir şehri marka şehir yapar. İpekyolu, Tuşba ve Gürpınar anayollarına kurulacak yeni Van için yeni imar alanları açılmalıdır. Yeni Van yeni yılda Van’ı kalkındırır. Yeni Van’ın inşaa edilmesiyle birlikte ekonomik kalkınma da beraberinde gelecektir. Van’ın lokomotif sektörü olan inşaatın canlanması için kentsel dönüşüm başlamalıdır.” 

 

“İran faktörü iyi değerlendirilmelidir”

“Şehrimizin İran ile bağlantılı olarak bir turizm potansiyeli vardır. İranlı misafirlerimiz bizim için velinimettir. Van’da bulundukları sürede esnafımıza önemli ekonomik katkıları olmaktadır. İranlı misafirlerimiz Van ile entegre oldu diyebiliriz. Bu nedenle Türkiye ekonomisine göre Van ekonomisinin daha iyi bir durumda olduğunu söyleyebilirim.”

 

“Siyaset lobisi güçlü olmalı”

“Siyaset lobisinin güçlü olması Van’ın hızlı bir şekilde kalkınmasına vesile olur. Siyasetin hakim olan kısmının Van için değerlendirilmesi adına, bizim sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları olarak bütünleşmemiz gerekiyor. Siyaset lobisinde de canlanmalar oluyor.” 

 

“VOTAŞ güzel bir örnek”

“Endüstriyel tarım alanında Van, önemli bir noktada. Bu anlamda VOTAŞ güzel bir örnek teşkil etti. Umarız VOTAŞ başarılı olur.”

 

“Memleketi İŞKUR’dan ve Yeşilkart’tan kurtarmak istiyorsak”

“SGK ve BAĞKUR primlerinin yüksek olması nedeniyle Van’da, Yeşilkart patlaması yaşanıyor. İnsanlarımızın birçoğu Yeşilkart’a mahkum oluyor. SGK ve BAĞKUR primleri daha uygun bir rakama çekilirse esnafımız ve sanatkarımız daha fazla işçi çalıştırabilir. Asgari ücretin yetersiz olduğunu düşünüyorum ancak işveren de ödeyemiyor. Memleketi İŞKUR’dan ve Yeşilkart’tan kurtarmak istiyorsak, oturup politikalarımızı bir daha konuşmamız gerekiyor. Esnaf ve sanatkara istihdam desteği sağlanarak insanımız İŞKUR ve Yeşilkart’tan kurtarılabilir.”

 

“Güçlü bir ülkeyiz”

“Dünyadaki bu kadar ekonomik sıkıntılara rağmen güçlü bir ülke olduğumuz gerçeğini biliyoruz. Ülkemiz kendisini ayakta tutabiliyor. Kendimizi ve ülkemizi kalkındırabilmemiz adına belli noktalarda feragat etmemiz gerekiyor. Bu istihdam alanını genişletmekle ve etkin teşviklerle olur.”

 

“Tüm Vanlıların yeni yılını kutluyorum”

“Tüm Van halkının ve ülkemizin yeni yılını kutluyor, esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı, bereketli ve huzur dolu bir yıl diliyorum. 2020’nin güzel geçeğine inanıyorum. İnşallah yarın çok daha güzel olacak.”

 

 
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler