​​​​​​​RESMİ KURUMLAR ESNAFTAN KİRA ALMAMALI

2020-03-22 13:32:30 808

VANESOB Başkanımız Sayın Berge, resmi kurumların kiracısı olan esnaftan virüs tedbirleri sona erene kadar kira almamasını talep etti.

 

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanımız Sayın İsa Berge, resmi kurumların kiracısı olan esnaftan virüs tedbirleri sona erene kadar kira almamasını istedi. “Korona virüsü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Van’ımızda da ciddi bir şekilde etkisini gösteriyor.” diyen Berge, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde devletimiz ve hükümetimiz olağanüstü tedbirlerle milletimizin sağlığını koruma altına alıyor. Bu anlamda devletimize ve hükümetimize teşekkür ediyoruz.” dedi. İşte VANESOB Başkanınımız Sayın Berge’nin açıklamaları:

 

“Bütün dengeler bozuldu”

“Dünya genelinde ortaya çıkan bu olağanüstü durum, ülkemize büyük bir ekonomik darbe vurdu. Bütün dengeler bozuldu, ekonomik ve sosyal hayat durdu ve insanlar hayatlarını kurtarmanın derdine düştü. Ekonomik hayatın sürdürülebilir imkanı kalmayınca en çok da esnaf ve sanatkarımız büyük sıkıntı yaşıyor.”

 

“Resmi kurumlar kira almamalı”

“Devletimizden, hükümetimizden ve belediyemizden ricamız, kiracısı olan esnafımızdan virüs tehdidi geçene kadar kira almamasıdır. Hatta sosyal devlet anlayışı ile esnafımıza katkı sunmasıdır. Özellikle Sayın Van Valimiz Mehmet Emin Bilmez’den ricamız şudur. Peynirciler çarşısı esnafı başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında kiracı olan bütün esnaf ve sanatlarımıza destek vermesidir ve virüs tehdidi bitene kadar kira almamasıdır.”

 

“Sayın cumhurbaşkanımızın destek sunacağına inanıyorum”

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ahi Evran teşkilatından gelen ve gelenek göreneklerine bağlı olan, halkımızın tüm değerlerini omuzlarında taşıyan, devletine vergisini veren ve milletine hizmet eden esnaf ve sanatkarımızı bu zor günlerinde yalnız bırakmayacaktır. Sayın cumhurbaşkanımızın gereken katkıları sunacağına, esnaf ve sanatkarımıza sahip çıkacağına inanıyorum. Özellikle başta Sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililerimizden, bu zorlu süreçte resmi kurumların esnaf ve sanatkarımızdan kira alınmamasını ve sosyal devlet anlayışını uygulamalarını talep ediyoruz.”

 

“Esnaf borçlarını ödeyemiyor”

 “Örneğin Tarihi Peynirciler Çarşısı esnafı siftah yapmadan kepenk kapatma durumuna geldi. Oysa burası ticaret hacmi anlamda Van’a en büyük katkıyı sunan şehrimizin olağanüstü bir simgesi ama virüs nedeniyle işler durdu. Esnafımız, SGK, BAĞKUR primleri, kira, vergi, stopaj, muhasebe, elektrik, su, internet, banka kredileri ve devlete olan tüm resmi borçlarını ödeyemez duruma geldi. Aynı zamanda ailesini de geçindirmek zorunda olan esnafımızın hali içler acısı. Böyle bir vahim tablo ile karşı karşıyayız.”

 

“Acilen mali destek sunulmalı”

“Kan ağlayan esnafımıza çok acilen KOSGEB aracılığıyla 20-50 Bin TL arasında bir yıl sonra geri ödemeli ve uygun taksitlerle kredi desteği sunulmalıdır. Böylece esnaf ve sanatkarımız rahat bir nefes alacaktır.”

 

İşyeri sahiplerinden de destek bekliyoruz

“Korona virüs nedeniyle bütün esnaf ve sanatkarlarımızın işleri durmuştur. Bu nedenle işyeri sahiplerinden ricamız, korona virüs tehdidi geçene kadar kira ödemelerinin alınmamasıdır. Eğer işyeri sahibi o kira ile geçiniyorsa bu kez esnafımıza devlet, kira desteği sunmalıdır. Ayrıca esnafımıza personel maaşları konusunda da devlet desteği verilmelidir.”

 

“Örnek karar alan işyeri sahiplerine teşekkür ediyoruz”

“Aydın Perihan AVM sahiplerinin 2 ay kira almama, Destek Saygın İşmerkezi sahiplerinin ise 1 ay kira almama kararını memnuniyetle karşılıyoruz ve kendilerine teşekkür ediyoruz.  

 

“Devlet-millet bu zor günleri atlatacağız”

“Halkımızdan sağlık bakanlığımızın belirlediği kriterler çerçevesinde hareket etmelerini rica ediyoruz. Başta kişisel bakım olmak üzere alınan tüm tedbirlere uyulması son derece önemlidir. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi şimdi de devlet-millet el ele vererek bu zor günleri atlatacağız.”

 

“Çok geniş bir esnaf kitlesi var”

“Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri, berber, güzellik salonu/merkezi ve kuaför gibi geniş bir esnaf kitlesinin faaliyetleri durduruldu. Geriye kalan esnafımız da zaten iş yapamıyor. Yetkililerden destek bekliyoruz.”  
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler