TEDBİRLER ALINARAK KAHVEHANELER DE AÇILMALI

2020-08-10 21:09:16 131

Yaklaşık 6 aydır kapalı olan, okey, tavla, dama ve satranç gibi oyunların oynandığı kahvehane ve kıraathane işletmecileri isyanda…

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda işyeri tedbir amaçlı kapatıldı. Sürecin kontrol altına alınmasıyla birlikte birçok sektörde normale dönüldü ancak okey, tavla, dama ve satranç gibi oyunların oynandığı kahvehane ve kıraathaneler halen kapalı durumda.

Kahvehane ve kıraathane işletmecileri Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge’yi ziyaret etti. Van Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Niyazi Budak da ziyarette hazır bulundu. Esnafın sorunlarını dinleyen VANESOB Başkanı Berge, “Gerçekten çok üzüldüğüm bir gün oldu. Uzun süredir kıraathaneci esnafımızın da işyerinin açılmasını beklerken, pandemi sürecindeki belirsiz şekillenmeler nedeniyle esnafımızın zor durumda kaldığını görüyoruz.” dedi.

“Esnafımız ailesine bakamıyor”

“Kahvehane ve kıraathaneler ile ilgili hükümetimiz özel tedbirler almalıdır” diyen başkan Berge, “Kahvehane ve kıraathaneci esnafımızın işyerleri yaklaşık 6 aydır kapalı durumda. Vergi, SGK, BAĞKUR gibi resmi borçlar ertelendi. Bunun yanında kira, elektrik, su ve muhasebe gibi borçlar esnafımızın sırtında. Önümüzdeki dönemlerde esnafımız bu borçları nasıl ödeyecek. Esnafımız ailesine bakamaz ve dayanamaz duruma gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Sayın valimiz her daim esnafımızın yanındadır”

Esnafın perişan durumda olduğunu söyleyen Berge, “Esnaf ve sanatkarımızın dostu olan ve her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olan Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’in sorunların çözümü için bize destek olacağını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Eğer işyerleri açılmayacaksa!”

Maske, sosyal mesafe, hijyen ve eldiven gibi gerekli tedbirler alınarak kahvehane ve kıraathanelerin de açılmasını isteyen VAN ESOB Başkanı Berge, “Yıllardır sorumluluğunu yerine getirerek devletine vergisini veren, devletine yük olmayan ve her zaman devletinin yanında olan, Sayın cumhurbaşkanımızın çağrısıyla 15 Temmuz’da sokaklarda olan esnafımıza, hükümetimiz sahip çıkmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ricada bulunuyorum. Eğer işyerleri açılmayacaksa, esnafımıza kira yardımında bulunulmalı, resmi borçlar ertelemek yerine alınmamalı, işyeri 6 aydır kapalı olan esnafımıza en azından asgari ücret desteği sunulmalı.” sözlerini kullandı.

“İşyeri sahiplerine çağrımızdır”

VANESOB olarak işyeri sahiplerine çağrı yapan Berge, “Ahilik geleneğinde düşmüş insana, yardımlaşma ve dayanışma vardır. Van bölgesinin kadirşinas bir yapısı olduğunu biliyoruz. Yıllardır kirasını ödeyen esnaf bugün pandemi nedeniyle aylardır kapalı durumda ve kirasını ödeyemiyor diye işyerinden çıkarılmamalıdır. İnsanların birbirine yardımcı olması kadar güzel bir şey olamaz. En ahlaki ve en güzel duruş da budur. İşyeri sahiplerimizin de bu geleneğe bağlı kalmaları, bakış açılarının güzelliğini ortaya koyar.” diye konuştu.

 

“Yardımcı olan işyeri sahiplerine teşekkür belgesi vereceğiz”

İşyerleri sahiplerinin bu zorlu süreçte esnaftan kira almamasını isteyen VAN ESOB Başkanı Berge, “Bu süreçte duyarlılık gösteren işyeri sahiplerine teşekkür belgesi vereceğiz ancak esnafımızı çıkarmakla tehdit eden veya çıkaran işyeri sahibini de basına duyuracağız.” diye sözlerini tamamladı.

 

 
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler