BERGE: ESNAFIMIZA KREDİ DESTEĞİ SUNULMALI

2021-02-20 16:54:30 134

VAN ESOB Başkanı Berge: “Şimdi esnafımıza faizsiz 50 bin TL kredi desteği sunmanın tam da zamanıdır.”

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, esnafa destek verilmesini istedi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, yeni getirilen koronavirüs kısıtlamalarının 20 Kasım Cuma saat 20:00’dan itibaren uygulanacağını duyurdu. Esnafın kısıtlamalardan büyük zarar gördüğünü söyleyen Berge, “Hükümetimizin ve devletimizin esnaf ve sanatkarımıza destek çıkmasını istiyoruz.” dedi. İşte Başkan Berge’nin açıklamaları:

Esnafımıza faizsiz 50 bin TL kredi desteği sunulmalı

“Koronavirüs süreci boyunca hükümetimizin sunduğu kredi destekleri önemlidir ancak esnafımızın daha fazla desteğe ihtiyacı vardır. Özellikle koronavirüsün Türkiye’ye geldiği günden beri işyeri kapalı olan esnafımız ayakta duramamaktadır. Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafeler, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokal ve çay bahçeleri ile halı sahalar, nargile salonları, okul servisi esnafı, okul kantin işletmecileri çok zor durumdadır. Hükümetimizin tüm esnafımıza KOSGEB üzerinden acilen 50 bin TL faizsiz kredi desteği sunmalıdır. SGK, vergi ve tüm resmi borçlar alınmamalıdır ya da faiz işlenmemelidir. Kış şartları da göz önüne alınmalıdır.”

Kira desteği sunulmalı

“İşyerleri kapalı olan ve aylardır biriken kira borcu olan esnafımızı çok zorlamaktadır. İşyeri sahipleri ile çok sayıda ihtilaflar çıkmıştır. Kirasını ödeyemeyen esnaf ne yapacağını bilememektedir. Kira stopajları konusunda da destek sağlanmalıdır. Kapalı olan işyerlerine bile elektrik, su ve doğalgaz gibi faturalar gelmektedir. Personel maaşları ödenememektedir. Bu noktada hükümetimizin devreye girmesini ve esnafımıza kira desteği sunmasını istiyoruz. İşyeri sahiplerinin de esnafımıza karşı daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz. Hassasiyet gösteren işyeri sahiplerine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Getirilen yeni kısıtlamalar esnafımızı çok zorlayacak

“Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokal ve çay bahçeleri ile halı sahalar, nargile salonları kapalı kalacak. AVM’ler, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabilecek. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme/içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek. Şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme/içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak. Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı olacak. Bu durum esnafımızı çok zorlayacaktır.”

 
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler