VANESOB YENİDEN İSA BERGE DEDİ

2022-05-24 11:49:51 40

Yaklaşık 25 yıldır ilk kez adaysız geçen VANESOB Başkanlığı seçimini kazanan başkanımız Sayın İsa Berge, yeniden güven tazeledi. 


Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanlığı seçimi, VANESOB Hüsamettin Çelik Konferans Salonu’nda yapıldı. 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na VANESOB’a bağlı odalar ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Tek liste ile gidilen seçimde mevcut başkan İsa Berge, yeniden güven tazeledi. 
VANESOB Genel Sekreteri Süleyman Uman’ın verdiği bilgiye göre, birlik seçimi yaklaşık 25 yıl sonra ilk kez aday çıkmadan yapıldı.   


Genel kurula katılan tüm oda başkanları ve oda yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden ve göreve geldiği günden beri esnaf ve sanatkarlara hizmet verdiklerini söyleyen VANESOB Başkanımız Sayın İsa Berge, “Yaklaşık 4 yıldır hizmet vermekteyiz. Maalesef çalıştığımız dönemin 2 yılı pandemi ile geçti fakat bizler bu sürede pandemiye rağmen esnaf ve sanatkarımızın yanında olduk.” dedi. 


2018’de VANESOB’u 276 bin 622 TL borç ile devraldıklarını hatırlatan başkanımız Sayın Berge, “Şu an hiçbir kuruma borcumuz yoktur. Toplantı salonumuz yoktu, kurumumuza yakışır şık bir toplantı salonu yaptık. Üst kat akıyordu, her tarafta damlamalar oluyordu. İşletmeciye vernek suretiyle yenileyerek kurumumuza hem 600 kişilik düğün salonu kazandırdık hem de binamızı çürümekten kurtardık. Kurumumuza çevreleyen sağlam bir istinat duvarı yaptık ve kurumumuzun girişini parke taşı ile döşedik.  Edremit Belediye Başkanı Sayın İsmail Say’a teşekkür ediyoruz. Personellerin tazminatlarını ödedik.” şeklinde konuştu. 

Üye sayısı bakımından Van’ın en büyük meslek kuruluşu olduklarını vurgulayan başkan Berge, “VANESOB’u hak ettiği gibi temsil ettik. Kurumumuz tüm resmi kurum toplantılarında yer aldı. Valilik, belediyeler, kaymakamlıklar ve üst düzey bürokratlara, kurumumuzun varlığını her yerde hissettirdik. Sizlerle birlikte VANESOB’un kurumsal kimliğini daha da güçlendirdik.” ifadelerini kullandı. 

VANESOB Başkanımız Sayın İsa Berge, koronovirüs sürecinde yapıkları çalışmalar ile ilgili şunları söyledi: “Koronavirüs sürecinde sizlerle birlikte hep sahadaydık. esnafımızı hiç yalnız bırakmadık. Özalp işyerleri yangınında ve Başkale deprem ve sel felaketine duyarsız kalmadık. Esnaf ve sanatkarlarımız ile ilgili yapılması gerekenler ile ilgili raporlar hazırladık ve bu raporları ilgili kurumlara ilettik. Bilinçlendirme çalışmaları yaptık. siperlik maske, maske, ve eldiven dağıtımı yaptık. İmzaladığımız VEDAŞ protokolü ile esnaf ve sanatkarlarımıza yüzde 10-27 arasında fatura indirimi sağladık. Sayın valimiz, il jandarma komutanımız, Van emniyet müdürümüz, Van il sağlık müdürümüz ve protokol ile birlikte esnaf denetimlerine çıktık. esnaf ve sanatkarlarımıza hijyen denetimleri yaptık. Esnafımızı yalnız bırakmayan Sayın valimiz Mehmet Emin Bilmez’e ve Van Emniyet Müdürümüz Sayın Atanur Aydın’a teşekkür ediyoruz. Hijyen kurallarına dikkat eden esnafımıza teşekkür belgeleri verdik. Covid 19 kurallarına dikkat çekerek sağlıklı van güçlü esnaf van mavi kalsın projesi ile özellikle aşı konusunda büyük bir bilinçlendirme çalışmasına imza attık. Pandemi sürecinde sosyal projelere destek verdik. Bankalar ve çeşitli kurumlar ile protokoller imzalayarak esnafımıza kolaylıklar sağladık. Esnaf ve sanatkarlarımıza KOSGEB üzerinden hibe kredi ya da geri ödemeli faizsiz kredi verilmesi çağrısında bulunduk. krediye erişim konusunda Halk Bank aracılığıyla kredi imkanı sunmaya çalıştık. Van Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanvekili ve aynı zamanda yönetim kurulu üyemiz sayın Niyazi Budak başkanımıza bizlere sunduğu birçok desteklerinden dolayı kendisine teşekkür ederim. Pandemi sürecinde resmi kurumların kiracısı olan esnaf ve sanatkarlarımızdan kira alınmaması çağrısında bulunduk. sayın valimizin desteğiyle kapalı olan esnafımızdan kira alınmadı açık olan esnafımızdan da yarı kira alındı. Yerel esnafımızdan alışveriş yapılması çağrımızı sürekli olarak gündemde tuttuk. Mesleki eğitim faaliyetlerinde bulunarak esnaf ve sanatkarlarımızı belgelendirdik. İranlı misafirlerimiz ile kolay iletişim kurulması adına Farsça ve İngilizce kurslar düzenledik. En büyük sorunumuz olan işsizliğe karşı mücadele kapsamında atılması gereken adımları valilik, İŞKUR ve milli eğitim müdürlüğü ile paylaştık. BAĞ-KUR ve SGK primlerinin yüksek olması en büyük sorunlarımızdan biridir.”

Kayıt dışı esnaf çalışmaları ile ilgili konuşan VANESOB Başkanı Berge, “Bu kapsamda Sayın valimiz, belediye başkanları, defterdarlık ve ilgili tüm kurumlar ile irtibatta olduk. mobil denetim aracımız yakın zamanda kayıt dışı esnafı kayıt altına alma çalışmalarına başlayacaktır. Her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları ile dertlendik ve çözüm arayışında olduk. Ahilik haftası ile kamuoyunda farkındalık oluşturduk. Yerel ve ulusal basında yer alarak VANESOB’un adını daha da bilinir hale getirdik. Vanspor ile ilgili duyarlılığımızı gösterdik.” görüşlerine yer verdi.

“Van’ın sorunlarına da duyarsız kalmadık. her platformda şehrimizin sorunlarını dile getirdik, daha da önemlisi çözüm önerilerimizi de sunduk.” diyen Berge, “Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için gereken tüm faaliyetlerde bulunduklarını belirten Berge, “Van’ın kalkınması için başta yeni van’ın kurulması olmak üzere yapılması gereken projeleri kamuoyu ile paylaştık. Van’ın eğitim, sağlık, turizm, ulaşım, tramvay,  çevre, yeni imar vb. tüm sorunları ile ilgili açıklamalar yaptık ve ilgili kurumları harekete geçmeye çağırdık. Van Gölü koruma kanunu, Van çevre yolu, stadyum, otogar, güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretimi, kapıköy, esendere, gelincik ve çilli sınır kapılarının 7/24 esasıan göre hizmet vermesi ve sınır ticaretinin geliştirilmesi taleplerimizi yineliyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Berge, tek liste ile gidilen seçimde kullanılan 97 oydan 96'sını aldı. Bir oy geçersiz sayıldı. 
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler