“ÇÖZÜM ORTAĞIMIZSINIZ”

2019-01-06 15:43:24 547

VAN ESOB Başkanı Berge’nin ziyaretinde konuşan Vali Zorluoğlu, “Van’a katkı sunmak için esnafı dinleme, anlama ve çözme noktasında el birliğiyle çalışacağız” dedi.
Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimiz Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Van için el birliğiyle çalışma kararı çıktı. 


“Toplumun menfaatini ön planda tuttunuz”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu, “Ben de size ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum, hayırlı olsun. Çok mühim bir kuruluş ve geçmişi ta Osmanlı'ya dayanan bir teşkilatlanmasınız. Türkiye'de de çok uzunca bir süredir iyi teşkilatlanmışsınız. Hakikaten kendi mensuplarının da toplumun da genel menfaatlerini daima ön planda tuttunuz. Bizim de çok kıymet verdiğimiz bir esnaf ve sanatkar teşkilatısınız. Ziyaretiniz beni ziyadesiyle memnun etti, ayağınıza sağlık.” dedi. 


İşte Vali Zorluoğlu’nun ziyarette yaptığı konuşma: 
“Birlikte şehrimize hizmet edeceğiz”
“İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlerle birlikte, şehrimize ve halkımıza hizmet etmeye gayret edeceğiz. Esnafımız bu manada bizim için çok önemli bir çözüm ortağıdır. Hem valilik hem de belediye başkanlığını birlikte yürütüyoruz. Bu boyutuyla da esnaf ile yakın bağlantılıyız. Süreç içerisinde sizlerle birlikte Van için, esnafımızın sorunlarını dinleme, anlama ve çözme noktasında gereken çabayı göstermeye devam edeceğiz.”


“Van’da yüz yıl öncesinden gelen bir esnaflık var”
“Çok eski bir yerleşim yeri olan Van’ımız, kadim bir şehirdir. Van’da geçmişi çok eskiye dayanan ve babadan oğula devam eden bir esnaf geleneği var. Örneğin Bahçesaray’da 100 yıl öncesinden gelen esnaf var.”


“Ahilikten gelen esnaf topluma değer katandır”
“Esnafımız ve sanatkarımız kıymetlidir. Esnaflığı sadece ticaret olarak görmemek gerekiyor, görürsek bu çok yanıltıcı olur. Kendi içerisinde bir bütün olan esnaflık başta bir kültürdür. Ticaret bunun sadece bir parçasıdır ve bunun dışında esnafın, çok farklı olarak toplumu dönüştüren, geliştiren ve topluma değer katan tarafları vardır. Ahilik kültürü zaten bunu net bir şekilde ortaya koyuyor.”


“Bayramınız kutlu olsun”
“İnşallah sizlerle beraber yeni döneminizde valilik ve büyükşehrin de desteğiyle, esnafımızın ve sanatkarımızın meselelerine çözüm bulmaya gayret edeceğiz. Hayırlı olsun, inşallah hep beraber bayrama da huzur içerisinde kavuşuruz. Şimdiden herkesin bayramını kutluyorum.”


Vali Zorluoğlu’na teşekkür etti
Ziyarette konuşan VAN ESOB Başkanımız İsa Berge, “Öncelikle bize gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle size teşekkür ediyorum. Yaklaşık 15 gün önce bir seçimimiz oldu ve bizler yeni seçilen yönetim, denetim ve disiplin kurulu olarak sizi görmek istedik. Allah'ın izniyle yaklaşık üç dönemdir, oda başkanlığı yapıyorum. VESOB ile ilgili böyle bir çalışma içine girdik ve nasip oldu. Allah yardımcımız olsun.” dedi. 


Ahilik anlayışından geliyoruz
Esnaf ve sanatkarın yapısının ahilikten geldiğini belirten başkanımız Berge, “Ahi Evran’dan bu yana var olan bir teşkilatız biz. Bunun bilincinde olarak inşallah hareket edeceğiz. Ahilik kültürü ile memleketimize hizmet edeceğiz, inşallah.” şeklinde konuştu. 


“İlimize katkı sunmak için çalışacağız”
“Bundan sonraki süreçte de ilimize katkı sunmak için sizlerle birlikte çalışacağız.” diyen VAN ESOB Başkanımız Berge,  “Van’ımıza katma değer sağlamak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu anlamda bizi kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.  
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler