VAN BU PROJE İLE KABUĞUNU KIRACAK

2019-02-03 16:21:13 947

Çevre yoluna sıfır, 750 dönümlük alana 310 işyeri ve sosyal tesisler… Van’a yakışır proje ile binlerce kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Devasa alana yapılan projeyi yerinde gören VAN ESOB Başkanı İsa Berge, Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Fahri Solmaz’ı ziyaret etti. Proje hakkında bilgi aldı.

Berge: Kader gayrete aşıktır

VAN ESOB Başkanı İsa Berge, “Kader gayrete aşıktır sözünü burada kullanmak lazım.” dedi.  İşte Berge’nin açıklamaları:

“Van çevre yolu faktörünü görmek lazım”

“Çevre yoluna sıfır yapılmış proje ile ulaşım sıkıntısı yaşanmayacağını düşünüyorum. Zaten şehir merkezine de yakın. Projenin takipçisi olacağız ve inşallah el birliğiyle katkı sunacağız. Fahri Solmaz başkanıma çok teşekkür ediyorum. Kalben ve samimi olarak söylüyorum, çok duygulandım. Allah ondan razı olsun, bir baba gibi kalbi ve yüreği kadar temiz bir şekilde o da çalışıyor. Bütün enerjisini hakim olduğu bu projeye vermiş. Abimizin, başkanımızın yanındayız.”

“Binlerce kişi istihdam edilebilir”

 “Devasa bir alanda hayata geçecek proje için, sayın valimiz Murat Zorluoğlu başta olmak üzere, ilgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile de irtibata geçeceğiz. Burada küçük bir şehir oluşacağına inanıyorum. Yıllar geçtikçe projenin Van ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Tüm donatı alanları ile birlikte binlerce istihdamın gerçekleşmesini bekliyoruz.”

“Bakanlık tarafından yapılacak”

Van için son derece önem arz eden projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacağını söyleyen Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Fahri Solmaz, “İlgili tüm bakanlıklarla gerekli tüm işlemleri bitirdik. İmarı tamamlandı ve tapular alındı. Yaklaşık 2 ay içerisinde bitirilmesini beklediğimiz projelerimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda çiziliyor. Ardından bakanlığımız projeyi ihaleye çıkaracak. İhaleyi alan ilgili firma, 3 yıl içerisinde işi bitirmek zorunda. İnşallah projemiz Sayın Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) başkanımız İsa Berge’nin desteğiyle hız kazanacaktır.” dedi. İşte Solmaz’ın konuşması:  

“Van kabuğunu kırdı”

“Kayseri, Malatya ve Gaziantep’te nasıl orta ölçekli sanayi siteleri yapılıyorsa Van’da da yapacağız dedik. Allah'ın izniyle ve devletimizin desteğiyle bu büyük projeyi Van’ımıza kazandıracağız. Van kabuğunu kırdı, altını çizerek söylüyorum inşallah burası Van'ın yüz akı olacak. Tekstilden gıdaya, eğitimden sağlığa, inşaattan hizmet sektörüne, makine imalatından montaja akla gelebilecek tüm sektörler burada yerini alacak. Gerçekten Van’a yakışır bir proje oldu. Yaklaşık 8 yıldır bu proje ile ilgileniyoruz. Bu proje, Van için bir şanstır.”

750 dönümlük alan, 310 işyeri, sosyal tesisler…

“750 dönümlük alana sahip projemizde atölyelerin ön kısımları hariç olmak üzere, 150-300, 600 ve 900 metrekare olmak üzere toplam 310 iş yeri bulunuyor. Modern üstyapıları ile yollarımız 20 metre olacak. 310 üyemiz başvurusunu yaptı, hatta yedekte bekleyenler bile var. Sayın valimiz Murat Zorluoğlu’nun bize tahsis ettiği iş makineleri yaklaşık iki aydır çalışıyor.”

“Geniş donatı alanları var”

“Bakanlık proje bedelini henüz belirlemedi ama altyapı, üstyapı, atölyeler, sosyal tesisler, spor kompleksleri yollar, petrol ofisleri, bankalar, cami, meslek lisesi ve diğer tüm donatılar ile büyük bir projemiz var. İşyerlerimizin çatısında güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz.”

“Birlik başkanımıza teşekkür ediyorum”

“Sayın birlik başkanımız İsa Berge’nin ziyareti bizi çok duygulandırdı ve memnun etti. Yakında sayın valimizi, oda başkanlarımızı ve ilgili isimleri davet edip teknik bilgi vereceğiz.”

“Emeği geçenlere teşekkür ettiler”

VANESOB Başkanı Berge ve Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Solmaz, “Projenin son safhaya gelmesine ve 2017 yatırım programına alınmasına vesile olan başta sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, sayın bakan yardımcımız Fatih Çiftçi, bakanlık müşavirimiz sayın Mustafa Bilici, önceki valimiz sayın İbrahim Taşyapan, projeye olağanüstü katkıları olan şimdiki valimiz Sayın Murat Zorluoğlu, sayın milletvekilimiz Burhan Kayatürk, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri sayın Mustafa Yalçın, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı sayın İsa Berge, yönetimimizde yer alan Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar ve Giyim Sanatkarları Odası Başkanı sayın Çetin Karaduman, Van Demirciler Tornacılar ve Tamirciler Odası Başkanı sayın Kenan Akalın, daire başkanlarımız, oda başkanlarımız ve ilgili kurum amirlerimize çok teşekkür ediyoruz. Allah başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere hepsinden razı olsun.” ifadelerini kullandılar.

Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi nerede?

Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, Kalecik TOKİ konutlarının yan tarafında ve çevre yoluna sıfır bir konumda. Mevcut sanayi sitesinin üst tarafındaki orta ölçekli sanayi sitesi, hem Van Organize Sanayi Bölgesi’ne hem de üniversiteye yakın bir konumda. Arazinin bir başından diğer başına toplam 1,5 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler