BERGE’DEN SAKLI KENT GEVAŞ’IN HAKAN’INA PLAKET

2019-02-20 17:54:49 260

VAN ESOB Başkanı Berge, Gevaş Belediye Başkanı Hakan’a plaket takdim etti.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge ve birliğe bağlı oda başkanları ile birlikte Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan’ı makamında ziyaret etti. 

“İyi bir tanıtım yaptınız”
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan’ın, göreve başladığı günden buyana Gevaş’ın ve Van’ın tanıtımına, turizmine ve ekonomik hayatına önemli bir katkı sağladığını söyleyen VAN ESOB Başkanı İsa Berge, bu nedenle kendilerine plaket takdim ettiklerini belirtti. Ünlü sinemacı Yılmaz Erdoğan’ın geldiği Deli Emin Bisiklet Şenliği’nin bu işin başlangıcı olduğuna değinen Berge, “Akdamar Adası’nda yapılan ayin ve bu dönemde yaptığınız çalışmalar, bölgesel anlamda büyük tanıtıma neden oldu. Gençlik festivalinde Türkiye'mizin bütün illerinden katılım oldu. Gevaş’a gelen gençler ile konuştuk, mutluydular. İl dışından gelen misafirlerimizi karşılamanız ve onlara gösterdiğiniz misafirperverlik, Gevaş ve Van adına gurur vericidir. Bu da büyük bir cesaret ve hizmet aşkı isteyen bir durumdur. Gençlerle ilgilenen Gevaş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımız Sayın Yaşar Yamaç’ı da tebrik ediyorum.” dedi.  

Doğunun göz bebeği saklı kent Gevaş…  
“Doğu Anadolu'nun saklı kenti dinlendiren şehir Gevaş’ımızdır.” diyen Berge, “Saklı kent Gevaş ibaresi biraz öne çıkarılmalıdır. Saklı kentler anlamında Gevaş, doğunun gözbebeğidir.” şeklinde konuştu. 

“VAN ESOB olarak yanınızdayız”
VAN ESOB olarak Gevaş Belediyesi’nin yapacağı etkinliklerde Sinan Hakan’ın yanında olacaklarını anlatan Berge, “Yeter ki elbirliğiyle Van’ımızı kalkındıralım. ”

“Tümevarım belediyeciliği yaptınız”
Gevaş Belediye Başkanı Hakan’ın, tümden gelip tüme varım metotlarını hem hayatında hem de belediyecilikte uyguladığını belirten VAN ESOB Başkanı Berge, “Rabbim sizi muvaffak etsin inşallah Allah daha daha güzel yerlere nasip etsin. Van’ımızın gerçekten sizin gibi liderlere ve yöneticilere ihtiyacı var. Van OSB dönemindeki çalışmalarınızı da biliyoruz.”   

“Van sürekli olarak kendini yeniliyor”
Berge, “Van’ımız artık sürekli kabuk değiştiren, kendini yenileyen ve nüfusu 1 milyon 200 bine ulaşan bir tarım ve hayvancılık şehri olmakla birlikte artık bir turizm şehridir. Özellikle İran'a yakın olmamız, ticari açıdan ekonomik zenginliğimizdir. Kapıköy’ün yanı sıra Çaldıran ve Başkale sınır kapılarının açılması, Van’ın ticari ve turizm potansiyelini daha da arttıracaktır.” ifadelerini kullandı. 

“Çamurlu günler geride kaldı”
Gevaş’ın çamurlu yolları hatırlatan Berge, “O günleri çok iyi hatırlıyoruz, galoşlarla, poşetlerle geziyorduk. Yolları ve altyapısı olmayan bir ilçeydi, şimdi yolları, kaldırımları, altyapısı, meydanı ve belediye binası olan bir şehir oldu. Turizm alanları restore edildi. Örnek ilçe olarak belediyecilik anlamında yeni bir format geliştirdiniz. VAN ESOB olarak sizi tebrik ediyoruz.  Yapılacak bütün çalışmalarda da canı gönülden yanınızdayız ve memlekete katkılarınız nedeniyle size çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Beni çok mutlu ettiniz”
“Onur ve şeref duydum, güzel sözleriniz beni inanılmaz motive etti, mutluluğumu arttırdınız” sözleri ile ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, “Beni çok çok mutlu ettiniz, gerçekten onur duydum. Hakikaten Gevaş Van'ın, Van da Türkiye'nin en güzel yeri. Beş yıllık belediye başkanlığı sürecimizde Gevaş’ı turizm anlamındaki hak ettiği yere gelmesi adına mücadelemizi verdik. Özellikle esnafımızın ve esnafımızı temsil eden odamızın başkanı Sayın Yaşar Yamaç’ın sıkıntılı süreçte gösterdiği dirayeti, samimiyeti ve duyduğu güveni hayatım boyunca unutmam. Kendilerine çok müteşekkirim ve minnettarım.” dedi. 

“Turizm potansiyelinin tamamını değerlendirmeliyiz”
Van’ın turizm potansiyelinin yüzde 15-20 oranında ancak değerlendirildiğini düşünen Hakan, “Van’ın turizm potansiyelinin tamamını değerlendirmek için kat edecek çok ama çok yolumuz var. Hedeflerimizin net olması lazım, biraz daha fazla risk alıp daha cesur olmalıyız. Toplumu aydınlatmak adına biraz daha net duruş sergilememiz gerekiyor. Karınca kararınca kendi çapımızda bir şeyler yaptığımıza inanıyorum.” diye konuştu. 

“Saklı kent Gevaş’ın bilinmesini istiyoruz”
Van’ın çok ciddi bir potansiyelinin olduğunu belirten Gevaş Belediye Başkanı Hakan, Gevaş ve Van’ı için insanların çok mutlu olabileceği şehir olarak niteledi. VAN ESOB Başkanı Berge’nin, Gevaş için saklı kent sözünü destekleyen Hakan, “Gevaş gerçekten de saklı bir kent ve saklı bir cennettir. Gevaş’ın herkes tarafından bilinen bir yer olmasını istiyoruz ve umut ediyoruz. Bir Gevaşlı olarak söylüyorum bu hepimizin sorumluluğudur. Gevaş'ın daha iyi noktalara gelmesi için daha iyi tanıtılması gerekiyor. İnsanların Gevaş’tan daha keyifli ayrılması ve daha fazla insanın gelmesi noktasında elimizden geleni yapacağız.” görüşlerine yer verdi. 

“Van bölgenin merkez şehridir”
Van büyük bir şehir olduğunu ve bölgenin merkez şehri olduğunun altını çizen Hakan, “Van kalkınmaya ve büyümeye müsait bir şehirdir. Ayrıca bölgenin merkez şehridir. Bir karar vermemiz gerekiyor, büyüyecek miyiz yoksa kısır döngü içinde mi kalacağız. Esnaf temsilcileri, bizler, siyasetçiler ir karar vermeliyiz. Van’ı, Türkiye mozaiğinin küçük bir örneği gibi görüyorum. Van’da çeşitli kültürler ve çeşitli diller var, bu da zenginliğimizdir. Bu mantıkla hareket ettiğimizde Van’da çok müthiş bir enerji ve inanılmaz bir toplumsal enerji var.” diyerek sözlerini tamamladı.
Duyurular & İlanlar

Ahilik

Bilgi Edinme Formları

Önemli Linkler